Cost Of Living

June 21st, 2012
By

We got da sun. We got da beach. We got da Aloha. We live in "paradise".

Wat we don't got is kala.

For all da non-speaking Hawaiian/Pidgin peeps out there.... cash, money, moo-lah.

We already spend da most on gas, housing and practically everything else so wen it comes to grindz, I kinda trip out dat it fluctuates just da same for many items.

I was asked to make some kim chee for a "surprise" at work and most times just da won bok cabbage alone hovers between $5-7 for a 10lb batch which is about 50 cents /lb at da Korean market - da cheapest place to get 'em. At times it drops down as low as 39 cents /lb but yesteday it was a whopping 99 cents /lb which is a 100% markup from da "normal" price.

Then there was da Korean radish which normally is about 70 cents /lb but was a whopping $2 /lb!

Wassup Wit Dat!

Well, da radish wasn't at da Korean market cause they ran out (WWD! cause they NEVER run out) so I went to Pearl City Daiei wea I tend to notice dat they really jack up their vegetable prices.

Surah there are many factors considering price for such items but how da heck does it fluctuate like a barrel of oil?

Just like our beloved ahi poke - since wen da heck did it come $15+ /lb for not even Grade A cuts? No even get me started about plate lunches not filling up da box and yet charging da "normal" price of $8+. I swear just yesterday da "normal" plate lunch price was $5.

Ok, more like yester-year but still, it's like da prices go up but our paycheck is still da same so how da heck have we been surviving so far?

I still say da best bang for da buck of plate lunches is at Pearl City L&L - although their prices have been creeping up - wea their mini katsu curry is only $5.50 + tax and they give CHOKE! It could qualify as a regular plate lunch at some oddah places dat would charge $8+.

Even soda prices have gone pupule. Whether it be at a restaurant, take-out or a six pack - not on sale - you might as well have gotten a side order of something to eat instead.

Wat oddah items have you noticed dat has gone up? Wat are your "normal" prices for things dat you buy? Is there anything dat you trip out on cause now da price is outrageous? Wat about your favorite places to grind at - has their prices increased?

Back to da kim chee. I stopped counting aftah only two ingrediments went ovah $20.... and I use about ten. :shock:

Anybody like buy? $20 /lb.... you know, with da economy and all. :roll:








Posted in WWD! | 30 Comments »

30 Responses to “Cost Of Living”

  1. melancholyone:

    McDonald's.

    Happy meal is $4.

    That was the used-ta-be price for mini plates.

    Rest of the menu has a price creep too...

    Side salad $1.50
    French fries $2.29 for large.

    Large fries ($2.29) > McDouble+refillable drink ($2)

    When your starch is more than your entree and drink, the math is wrong.


  2. GA Bows:

    BL... you should check out the swap meet across of Pearl Ridge. You might be able to find the stuff you want for cheaper than in stores.


  3. MrK:

    Whoa BL - you REALLY gotta stop calling Don Quijote "Daiei"! Next thing you know you'll be saying "Holiday Mart". What, BL - you still go to "Gems", "Cornet", or "Gibsons"? I'll tell you where get the cheapest plate lunch in Pearl City. Scoty's DriveIn on Kam Hwy!


  4. hemajang:

    BL, your kim chee da bestest. I like buy, maybe not 10 lbs but small kine tub. Yeah, everything going up, I plan to retire in a year but worry about rising cost of living...gas $3.85/gallon at Costco. Prices at some stations are $1 more, yikes!

    You thought of growing your own vegetables? You get yard, take some time but fresh home grown vegetables da best. Having some home long beans today for lunch. Wife grew some watermelon radish, they big, whitish green on outside and red inside, opposite of regular radish and get good taste. we eat it raw in salad, stir fry, and pickled...ono.


  5. cojef:

    Every place da same. Live on mainland and Hawaiian papaya was $2.99 a #. In May 2011 bought fresher papaya in Chinatown for $1.49@#. Marukai in Costa Mesa each Hawaiian papaya is $3.99. Pretty dea. My last tankful gas at Costco was $4.19, and local radio says it is around $3.89 around LA. Live in Orange County. Lucky if you can get plate lunch for $8 with drink. Maybe at pizza place 2 slice and drink for $5.99. Paid deposit for trip in Waikiki for month in October at Ilikai, like it better in May, but spouse was sick so late this year. I make breakfast every morning while in Honolulu and shop at Son Quijote on Kaheke St. and haul stuff back on TheBus, which we pay $5 each for the monthly pass.


  6. dihudfan:

    go downtown... china town markets... cheapest prices and fresh...


  7. Lowtone123:

    Braddah Lance, like gas ova hea da price fo everyting seems to be based on speculation. If da farmer is speculating that the crop of Won Bok going be small den he raise da price to da wholesaler who raises his price to the grocerer who raises his price to you. Best bet is to buy from da farmer's market or flea market to cut out as much from da middle but even den getting kinda high as you know.


  8. B:

    Zip pac price... almost 10.00. plus da chicken stay smaller.


  9. Ynaku:

    Still can find and get $5 plate lunches in Hilo. Get this 2 Korean bento shop close to each other that sell their bento $6 cash and get plenty food.

    Farmer's markets and Filipino vegetable shops sell dem cheap $1 - $2 a bunch depending on what get.


  10. Toekinam:

    Farmers markets isn't easily as accessible as we would like it to be. It's all in a matter of knowing where and when to shop/eat. Everything goes up but our paychecks remains the same, sad but true.


  11. Lowtone123:

    Zip pac like everything else at Zippys...price goes up but the portions get smaller.


  12. 9thIslandGirl:

    Yes, zip pacs but also korean plates like meat jun and kal bi are really high now!


  13. Dino:

    i like Tamashiro markets' poke. tho pricey at $15/lb, they make quality stuff, consistently, and subsequently i don't put a money value on it. that stuff's priceless, man.


  14. Dino:

    you can go to safeway and pay $8.99/lb for 'previously frozen' ahi. yumm


  15. 9th Island Cuz:

    Wassup 9thIslandGirl :) at lease the price of my BEER is the same :)


  16. wafan:

    Dang, prices are crazy up here, too. What always gets me are the prices in Hawai'i. When I visit it sure is hard to go grocery shopping . . . I think my wallet is part pake. Not so sure about the quality of the vegi's at the PC Daiei, the Foodland vegi's always look better but the prices seem to be higher.

    The worst places to eat are the Japanese restaurants. The garnishes look pretty but wea da food? I tend to go to the Chinese, Korean and Filipino restaurants. Lots of good food! House of Dragon one of the best.

    How much kim chee I can get for . . . try wait . . . gotta count my change . . . $1.47?


  17. Keoni:

    @wafan Aue, for that you may get to smell it or at most one manini teaspoon! :lol:


  18. Uncle Rodney:

    MLC fact. Back in da 70's used to have one drive in called Shari's. Their motto was "Home of da dollar plate lunch". Das right - full sized teri plate - $1. Beef cutlet wit gravy - $1. ALL plates - $1.
    Had couple/few Shari's around da island. Luckily, had one in Kailua. After surfing all morning, we used to ride our bikes down dea and pound 2 plates. Den back fo one aftanoon session of surfing.

    Doz wuz da dayz!


  19. Uncle Rodney:

    Rainbows used to have a $1 chili plate. Wen you orda one, da wahine yell out "dolla chili".


  20. Uncle Rodney:

    Hea one WWD: Da Loco Moco.

    Da loco moco was invented in Hilo (so da story goes) as one affordable lunch for da surfas and odda poor kids. It's cheap for make: One hamburger patty, one egg, rice and gravy. Cheep stuffs.

    It probably started out dis way:
    How much for jus' rice and gravy? Quarta?
    Okay, how much fo throw on one hamburger patty? 50 cents moa?
    Tell you wat. How 'bout you throw on one egg too and charge me dollah?
    Deal? Shootz!
    Thus was born da loco moco - affordable food.

    So den, why does all da place charge a freakin' $8 for one loco moco? I tell you why - because all da bobora tourist like eat 'um - so even tho da buggah only cost dollah or so for make, da eatry going milk 'um as much as can because da Japanese tourist are willing to pay any amount for 'um. WWD!

    Maybe dey shuud make one kamaaina rate fo' da loco moco.

    okay, pau bitch...


  21. wafan:

    Eh, not so much da Japanee but da Chinee, Hindee, and Taiwanee tourist kine visitas ova hea. Dey come ova foa by lan and stuffs. Beeg spendas li' da Japanee guyz used ta be.


  22. wafan:

    Keoni . . .

    No mo sampo 'o wot?!?! If get I goin bring sum rice.


  23. sally:

    Uncle Rodney: That Rainbow's Dollah Chili... Us Kapahulu Kids can remember when it was "Forty Five Chili" Then... "Fifty Five Chili" Then up and up and now it's just "Chili Plate".


  24. sally:

    Pretty sad when I see my fave Shell gas station in Kaimuki and so happy to see $4.13/gal.


  25. sally:

    The first time I had a Loco Moco was at Hilo Bowl. We were there for a bowling tournament in the late 70's. Was 50 cents. We at loco moco two meals a day... what an ono bargain!

    When we got home I was thrilled to see that Bea's Drive In (now some fancy restaurant) had Loco Moco on the menu for $2.50 ... maybe was more. I looked at the counter lady, shocked, and asked if maybe it had 2 hamburgers, 2 eggs... and she looked back at me like I grew another head and said "nnnyo".

    BL: This exampo is not even "used to be 50 cents". I'm talking was da same week!


  26. Ynaku:

    Cafe 100 (da place that trademarked the Loco Moco name) have Japanese Tourists in BUSes drop off to eat da loco moco. They get all kind. The have a Super Loco plate with like 3 scoops rice, 2 hamburger patties, mac salad, Portuguese sausage and gravy all ova (including you salad if you like) for about $5 eh no can go wrong. I no can finish.


  27. M:

    Howzit BL!
    Back from Japan, mangos over there was over $8.00 each!
    Gas was over $6 a gallon!


  28. 9thIslandGirl:

    Wassup, 9th I cuz!!


  29. wafan:

    Went grocery shopping yesterday. The hugest papayas I ever saw was there for $2.09. Uhh, that is $2.09 per pound. Darn things were about 11" to 12" long and my fingers from both hands would not meet going around the widest area. I was afraid to weigh it. Must have been over 5#.

    And to think, hana-bata days we used to throw papaya away because we were tired of them.


  30. Braddah Lance:

    melancholyone:
    McDonald's.
    Only off da dollah menu cause da "meals" are not worth it anymore.

    When your starch is more than your entree and drink, the math is wrong.

    Rogah Dat!
    .
    .
    .

    GA Bows:
    BL... you should check out the swap meet across of Pearl Ridge. You might be able to find the stuff you want for cheaper than in stores.

    Uh, I'll pass on dat swap meet.
    .
    .
    .

    MrK:
    Whoa BL - you REALLY gotta stop calling Don Quijote "Daiei"! Next thing you know you'll be saying "Holiday Mart". What, BL - you still go to "Gems", "Cornet", or "Gibsons"?

    Well actually...... we still use it as landmark locations except Cornet - before my time. :lol:

    I'll tell you where get the cheapest plate lunch in Pearl City. Scoty's DriveIn on Kam Hwy!

    Wea is dat? I might check it out.
    .
    .
    .

    hemajang:
    BL, your kim chee da bestest. I like buy, maybe not 10 lbs but small kine tub.

    Always get Christmas..... :grin:

    You thought of growing your own vegetables? You get yard, take some time but fresh home grown vegetables da best.

    Da Wife wants to but we gotta clean da yard first. :razz: I can only imagine how refreshing it must be to just pick your own and eat 'em.
    .
    .
    .

    cojef:
    I make breakfast every morning while in Honolulu and shop at Son Quijote on Kaheke St. and haul stuff back on TheBus, which we pay $5 each for the monthly pass.

    Wow! On vacation but living like a local. :grin:
    .
    .
    .

    dihudfan:
    go downtown... china town markets... cheapest prices and fresh...

    I still can't get ovah da rats. :shock:
    .
    .
    .

    Lowtone123:
    Best bet is to buy from da farmer's market or flea market to cut out as much from da middle but even den getting kinda high as you know.

    You know wat's funny about dat? Da Wife and I just went to a Farmer's Market in Kaneohe and it was a tad more expensive den da stores! WWD!. There were a few dat was cheaper but da stuff dat we normally get was da same or more.
    .
    .
    .

    B:
    Zip pac price... almost 10.00. plus da chicken stay smaller.

    Zippy's should change it's name to Rippy's. :lol:
    .
    .
    .

    Ynaku:
    Still can find and get $5 plate lunches in Hilo. Get this 2 Korean bento shop close to each other that sell their bento $6 cash and get plenty food.

    You keep saying get all these great and cheap(er) places for grind.... kinda makes me want to fly to Hilo. :grin:
    .
    .
    .

    Toekinam:
    Farmers markets isn't easily as accessible as we would like it to be. It's all in a matter of knowing where and when to shop/eat.

    You know, you'd be surprised how many Farmer's Markets are out there. There's one by my parent's home and I nevah thought they'd be there because it's out of the way and away from main traffic.

    Everything goes up but our paychecks remains the same, sad but true.

    True dat. It really is amazing how people have been surviving. I guess das why there's so much debt in da world.
    .
    .
    .

    Lowtone123:
    Zip pac like everything else at Zippys...price goes up but the portions get smaller.

    I am REALLY surprised how people still go there with da prices da way they are. If I was going to pay that much, I'd go to a "gourmet" plate lunch instead.
    .
    .
    .

    9thIslandGirl:
    Yes, zip pacs but also korean plates like meat jun and kal bi are really high now!

    I trip out on da prices of those as well. Kal-bi has always been typically expensive but meat jun? Das THINLY sliced with batter - I've always tripped out about prices for meat juhn.
    .
    .
    .

    Dino:
    i like Tamashiro markets' poke. tho pricey at $15/lb, they make quality stuff, consistently, and subsequently i don't put a money value on it. that stuff's priceless, man.

    More powah to you. :grin: I kinda don't mind if it's once in awhile or for a special gathering but not for a weekly or *gulp* daily thing.

    you can go to safeway and pay $8.99/lb for 'previously frozen' ahi. yumm

    So you would fry 'em? Cause I don't tink you could/would want to make poke with 'em no?
    .
    .
    .

    9th Island Cuz:
    Wassup 9thIslandGirl at lease the price of my BEER is the same

    My beer price has gone up some. :sad: